Szukaj
Polskie Stowarzyszenie Palantowe

Od nas dla mas!

Puchar Krakowa w Palanta 2023

Zapraszamy wszystkich na Puchar Krakowa w Palanta 2023! Miasto Smoka odwiedzą najlepsze drużyny w Polsce, a mianowicie:
– Trójmiasto,
– Słubice,
– Warszawa,
– Knurów
– Rybnik!
🔥🔥🔥

Już wiemy, że będzie się działo i nie możemy się doczekać!

To ostatni sprawdzian wszystkich drużyn przed Mistrzostwami Polski, które odbędą się 7 października w Warszawie 💪🏻

Do zobaczenia od godz 10 (finałowe mecze po 16) na bocznym boisku MOS Kraków Wschód, wjazd od ulicy Bulwarowej – brama naprzeciwko Domu Wędkarza 👊🏻

#palantpowraca #Palanciści #PSPal #PSPalKraków #Kraków #Rodzina #sport #Krakow #integracja #PucharKrakowa

———————————————————————-
Top 10 faktów o Palancie:
1. Nazwa pochodzi z XVI w. z czasów Bony Sforzy – z jęz. włoskiego „pallante” znaczyło „grający piłką”, „palla” – „piłka”.
2. Norman Davies w książce „Boże Igrzysko. Historia Polski” wysnuł tezę, iż baseball pochodzi właśnie od Palanta, ponieważ polscy emigranci grali w niego w USA już od XVII w.
3. W 1918 r. Palant został wpisany do podstawy programowej we wszystkich szkołach w Polsce.
4. Gdy siatkówka wchodziła do Polski w 1919 r. to najpierw należała do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych.
5. Janusz Kusociński – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z 1932 r. (rozstrzelany przez hitlerowców w 1941 r.) napisał autobiografię „Od palanta do olimpiady”, gdyż najpierw zaczynał przygodę ze sportem w Palancie.
6. Przed II wojną światową Palant był najpopularniejszym sportem w Polsce.
7. Mieczysław Fogg w swojej autobiografii „Od palanta do belcanta” pisał o tym, iż wszyscy ciągnęli go do gry w Palanta, on wolał operetki, jednak „dla utrzymania swojego PRESTIŻU społecznego” uczestniczył w rozgrywkach palantowych!
8. Dopiero w latach 60.-70. XX w. zaczęto używać pejoratywnego znaczenia dla słowa „palant”. Propaganda komunistyczna chciała zniszczyć polską tradycję i w gazetach zaczęły pojawiać się artykuły, które wyszydzały Palanta i osoby w niego grające. Sprowadzano grę do durnej ciekawostki wioskowej niegodnej salonów warszawskich.
9. W 1978 r. Polski Związek Piłki Palantowej przeistoczył się w Polski Związek Baseballu i Softballu i od tego czasu nie było żadnej organizacji, która zajmowała się wspieraniem Palanta.
10. W 2014 r. powstało Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które uruchomiło program #palantpowraca i za cel obrało sobie wskrzeszenie Palanta.

Udostępnij nasz post w swoich social mediach!

Zobacz także

Puchar X-lecia w Palanta!

Uff… 10 lat programu #palantpowraca i tysiące wydarzeń!  Gratulujemy i dziękujemy wszystkim palancistom w Polsce! Z tej okazji zapraszamy w historyczne miejsce, czyli na Pole Mokotowskie,

Czytaj więcej »

Puchar Śląska w Palanta 2024

Zapraszamy serdecznie wszystkich sympatyków i pasjonatów Palanta na pierwszy od ponad 40 lat turniej rangi ogólnopolskiej, który zostanie rozegrany na Śląsku. Mamy przyjemność organizować ten

Czytaj więcej »