Szukaj
Polskie Stowarzyszenie Palantowe

Od nas dla mas!

O nas

PSPal, czyli Polskie Stowarzyszenie Palantowe zostało utworzone w 2014 roku przez pasjonatów tego sportu z myślą o wskrzeszeniu i popularyzacji palanta tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło poznać tę dyscyplinę i zasmakować emocji z jakimi wiąże się rozgrywka. Robimy co w naszej mocy, aby sport ten mógł powrócić w każdym zakątku kraju, lecz nie tylko! Tworzymy drużyny, szkolimy trenerów oraz grupy – dzielimy się pasją!

Odkąd powstało Stowarzyszenie, zrealizowaliśmy ponad 1000 sportowych wydarzeń w całej Polsce jak również część z nich za granicą.

Naszym celem jest również zwalczanie rosyjskiej propagandy związanej z niewłaściwą interpretacją słowa „palant”. Palant to nie obraźliwe określenie człowieka, a nazwa polskiego sportu z którego powinniśmy być dumni.

Chcemy tworzyć ligi palantowe: regionalne, ogólnopolskie, międzyszkolne, biznesowe, jak również wprowadzić grę w palanta na olimpiadę!

Poznaj i pokochaj ten sport. Stwórz drużynę – we wszystkim będziesz mieć nasze wsparcie.

Polskie Stowarzyszenie Palantowe -  jak to się zaczęło?

Jak to często w życiu bywa, wszystko zaczęło się… od przypadku. 
W 2014 roku Łukasz Szymborski (jak czas pokaże – późniejszy prezes PSPal) wraz z Maciejem Steinbornem (czyli wiceprezesem PSPal) organizowali piknik dla znajomych  – clou tego pikniku miało być granie w sporty amerykańskie: w tym baseball. 
To był ten moment, kiedy główni organizatorzy dali się ponieść sentymentom i wpadli na pomysł, żeby zamiast w baseball zagrać w palanta – sport który nierozerwalnie kojarzy im się z czasami dzieciństwa. To było to!

Właśnie wtedy poczuli, że nie można pozwolić, aby ta wyjątkowa gra poszła w niepamięć i że należy zrobić wszystko, aby ją popularyzować. I tak 10 czerwca 2014 roku wspólnymi siłami rozpoczęli program #palantpowraca którego głównym celem jest wskrzeszenie i popularyzacja tego pięknego sportu zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Działamy z pasją!

Organizujemy różnego typu wydarzenia z grą w palanta w roli głównej.  Możemy pochwalić się:

 • organizacją i udziałem w Mistrzostwach Polski, oraz Pucharach Polski (na trawie, na hali i na plaży),
 • organizacją turniejów regionalnych, charytatywnych oraz turniejów na orlikach we współpracy z Fundacją Orły Sportu, 
 • prowadzeniem warsztatów edukacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży, 
  szkoleniem Lokalnych Animatorów Sportu, 
 • promocją w palanta na turniejach i piknikach rodzinnych, a także na półkoloniach
 • wygłoszeniem wykładu na temat historii palanta, na Wawelu
  prowadzeniem prelekcji o palancie podczas spotkań przedsiębiorców
 • tworzeniem zagranicznych  zgrupowań we współpracy ze Student Travel,
 • tym, że dzięki nam gra w palanta uświetniła takie wydarzenia jak Seniorada w Warszawie oraz Narodowy Dzień Sportu w Warszawie.
 • wraz z klubem PSPal Trójmiasto zostaliśmy wpisani do Księgi Rekordów Guinessa rozgrywając najdłuższy mecz w Palanta trwający nieprzerwanie 24h!

Stale wypatrujemy nowych możliwości do promowania tej wspaniałej gry i do zarażania nią innych!